“Blogger”lər necə pul qazanırlar?
«Google AdSense» kimi platformalardan istifadə edərək və ya birbaşa müştərilərlə işləyən “Blogger”lər öz resurslarında reklam inteqrasiyası yarada bilərlər.
2. Monetizasiya. (gəlirin 5%+)
Müxtəlif “streaming” platformaları ən populyar “Blogger”lər üçün monetizasiya üsullarını təklif edirlər. Xüsusilə, "YouTube Partnyor Proqramı" son 12 ayda 4000 saat baxışla 1000 və ya daha çox abunəçi ilə qazanmağa başlamağa imkan verir.
3. Partnyor marketinqi. (gəlirin 10-20%)
Kanalında sifarişçinin resurslarına və xidmətlərinə keçidlər yerləşdirməklə. İzləyiciləri bu xidmətlərə yönəltməklə “Blogger”lər bu trafik vasitəsilə satılan mallara görə komissiya alırlar.
4. İnteqrasiyalar. (gəlirin 15-20%)
Daha populyar “influencer”lər reklamverənlərin kanallarındakı postlarda iştirak edirlər. Bu cür inteqrasiyalar müştəriyə özünü daha çox tanıtmağa, xidmət və məhsullarını satmağa imkan verir.
5. İanələr. (eng. donations) (ümumi gəlirin 50%-ə qədərini təşkil edə bilər)
Canlı yayımlar, xüsusi kontent, kanalda qeydlər, həmçinin sadəcə kanala dəstək ianələr yolu ilə həyata keçirilir. İanələr izləyicinin xüsusi kontent, xidmətlər və ya kontenti inkişaf etdirmə məqsədləri müqabilində birbaşa real pulla bloqçunu dəstəkləməsinin bir yoludur. İanə üçün ödəniş kanalı yaratmağın ən əlverişli yolu “Epoint”dir. Qeydiyyatdan keçmək üçün 3 dəqiqə, epoint.az saytında fərdiləşdirilmiş səhifə, real vaxt rejimində ödənişləri qəbul etmək və izləmək imkanı və sadə, lakin çoxfunksiyalı hesabat.

Как блогеры зарабатывают деньги?
Блогеры, использующие такие платформы, как Google AdSense, или работающие напрямую с клиентами, могут создавать рекламные интеграции на своих ресурсах.
2. Монетизация. (5%+ от дохода)
Различные стриминговые платформы предлагают способы монетизации самых популярных блогеров. В частности, «Партнерская программа YouTube» позволяет начать зарабатывать с 1000 и более подписчиков с 4000 часов просмотра за последние 12 месяцев.
3. Партнерский маркетинг. (10-20% дохода)
Размещая ссылки на ресурсы и услуги заказчика на его канале. Направляя подписчиков на эти сервисы, «Блоггеры» получают комиссию за товары, проданные через этот трафик.
4. Интеграции. (15-20% дохода)
Более популярные «авторитеты» участвуют в публикациях на каналах рекламодателей. Такие интеграции позволяют клиенту больше продвигать себя, продавать свои услуги и товары.
5. Пожертвования. (англ. donations) (может составлять до 50% от общего дохода)
Прямые трансляции, спецконтент, записи на канале, а так же просто поддержать канал пожертвованиями. Пожертвования — это способ, с помощью которого зритель может напрямую поддержать блогера реальными деньгами в обмен на определенный контент, услуги или цели разработки контента. Epoint — это самый удобный способ создать платежный канал для пожертвований. 3 минуты на регистрацию, персонализированная страница на сайте epoint.az, возможность получать и отслеживать платежи в режиме реального времени, а также простой, но многофункциональный отчет.